Podczas XI Finału WOŚP Jurek Owsiak wielokrotnie podkreślał, że X edycja złotych serduszek, licytowanych w styczniu 2003 roku, będzie edycją ostatnią. Po dziesięciu latach ten jakże emocjonujący rozdział w historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został zamknięty. Od razu pojawiło się pytanie – co więc będzie zamiast serduszek? Bo przecież serduszka wykonywane były ze złota ofiarowanego Fundacji podczas poprzedniego Finału, to złoto ofiarowywane jest nadal – cóż więc się z nim stanie?

W roku 2003 Mennica Państwowa wykonała dla Fundacji 300 medali. Były niezwykłe, bardzo misternie zaprojektowane, pięknie błyszczące złotem i srebrem. A tak, bo są wykonane z obu tych metali – środek ze złota próby 999 oraz pierścień ze srebra próby 925. Cacko waży niespełna 33,33 grama i zapakowane jest w plastikowe, przeźroczyste etui, które ma chronić medal przed jakimkolwiek zabrudzeniem i uszkodzeniem. Wszystko było zapakowane w jeszcze większe, drewniane pudełko wyłożone aksamitem. Fundacja oczywiście dodała do tego stosowny certyfikat i zaświadczenie mówiące, że ten właśnie medal wykonany jest ze srebra i złota ofiarowanego Orkiestrze podczas XI Finału.

Postanowiono także bardzo konkretnie „zagospodarować” uzyskane z licytacji medali pieniądze. Otóż były one przeznaczone na dalszą realizację Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, którego efekt to przebadanie w ciągu roku całej populacji noworodków w Polsce na okoliczność wad słuchu.
Sama licytacja przebiegała podobnie, jak w ubiegłych latach – czyli była prowadzona za pośrednictwem telefonu oraz Internetu. Obsługiwali ją operatorzy pracujący w Głównym Sztabie – w studio telewizyjnym TVP – podczas XII Finału WOŚP.

Finał całej „medalowej” zabawy obejrzeć można było około północy, 11 stycznia 2004 roku, podczas transmisji telewizyjnej z XII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

ZŁOTO-SREBRNE MEDALE PO RAZ DRUGI

17 grudnia 2004 r. Mennica Państwowa biła drugą edycję złoto-srebrnego medalu na XIII Finał WOŚP. Tym razem 300 przepięknych krążków poświęconych było realizacji Programu Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków. Tak więc na awersie tym razem pojawił się symbol tego programu – „oczko”. Medal drugiej edycji, posiada w odróżnieniu od swojego poprzednika, numer wybity na rewersie, czyli pod naszą Orkiestrą.

Po raz kolejny Mennica Państwowa oraz Mennica Państwowa Metale Szlachetne robią to dla Fundacji za zupełną darmochę.

A oto jak sam Jurek Owsiak komentuje wizytę w Mennicy Państwowej:

„Osobiście miałem okazję "wystukać" dwa medale, kładąc pod specjalną prasę krążek srebrny i maleńką, złotą płytkę. Później maszyna za pomocą dwóch przycisków, z piekielną siłą wszystko razem połączyła i wybiła bardzo piękne, zrobione z ogromną precyzją, wzory. Podczas całej operacji wszyscy, którzy przy wybijaniu medali pracują, muszą mieć nałożone trzy "gumki" na palcach. Jakie gumki, nie będę Wam tłumaczył, ale chronią one metal przed jakimikolwiek zabrudzeniami i pozostawianiem śladów linii papilarnych. Medale są idealnie gładkie i umieszczone w specjalnej, zabezpieczającej plastikowej kapsule.

Proszono nawet, aby zanadto się nad nimi nie pochylać, ponieważ oddech, czyli ludzka para, nie jest dla nich najlepsza. Po raz pierwszy do Mennicy przyjechało, oprócz naszej latającej kamery Kręcioły, wielu fotoreporterów i dziennikarzy...”

(Jurek)

Informacje za oficjalną stroną Internetową Fundacji WOŚP http://www.wosp.org.pl

NASZ KOLEJNY UDZIAŁ W LICYTACJI WOŚP

Analogicznie do lat ubiegłych, aby zgromadzić fundusze na zakup złoto-srebrnego medalu, wypuściliśmy kolejną (już trzecią) serię naszych „Sztabowych Cegiełek”.

Tym razem ujednolicone „Cegiełki” o nominale dziesięciozłotowym posiadały wizerunek rewersu medalu pierwszej edycji oraz wyraźnie określały cel ich produkcji i sprzedaży.

Dystrybucja „Cegiełek” wśród członków Sztabu, wolontariuszy i naszych przyjaciół przebiegała bardzo sprawnie. Większość darczyńców nabywała jedną „Cegiełkę” stając się współwłaścicielami tego przepięknego i niezwykłego krążka. Byli i tacy, którzy znając cel naszej akcji zakupili kilka „Cegiełek”, często ofiarowując wszystkie swoje oszczędności. Wielkie, wielkie Im dzięki za ten bezinteresowny i szlachetny gest. Całkowity dochód ze sprzedaży „Cegiełek” – 2.112,00 zł – został przeznaczony na zakup złoto-srebrnego medalu drugiej edycji.

Udało się nam wylicytować medal o nr 215. Ale gdyby był to numer ostatni… cieszylibyśmy się równie gorąco! Ważne jest, że mogliśmy włączyć się w licytację, dając tym dowód jak bardzo bliskie są nam idee Orkiestry. Podobnie jak Orkiestra zamierza grać do końca świata i o jeden dzień dłużej, my mamy zamiar równie długo uczestniczyć w organizowanych przez Fundację licytacjach.

I jeszcze jedna ważna informacja „medalowa”.

Zawsze nr 13 każdego medalu z corocznej licytacji (podobnie jak wcześniej złotych serduszek i złotych kart telefonicznych), pozostaje w Fundacji.

Zobacz również kolejne nasze licytacje: złoto-srebrnego medalu III edycji oraz Beanie Baby.

Poniżej prezentujemy certyfikat i zaświadczenie stwierdzające autentyczność złoto-srebrnego medalu drugiej edycji o numerze 0000215, który wylicytowaliśmy podczas XIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Certyfikat
Zaświadczenie