W czasie pierwszego Finału Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy otrzymała dar bardzo szczególny, jakim były złote wyroby. Pojedyncze sztuki trudno byłoby spieniężyć, dlatego starano się znaleźć inny sposób ich wykorzystania. Warszawski jubiler – Jerzy Kozak – dał pomysł aby wykonać z nich złote serduszka. Złoto zawieziono do Mennicy Państwowej, która stała się autorem najbardziej cennego na świecie złotego wyrobu o masie 3,3789 grama. Od tego czasu, przez kolejne dziesięć lat, podczas Finałów WOŚP licytowane były złote serduszka. W 1999 roku, podczas rekordowej licytacji serduszko nr 1 osiągnęło kwotę 333.333,33 USD czyli, po ówczesnym kursie, blisko 1.100.000,00 zł. Każde serduszko z puli było numerowane, i wielu spośród uczestników brało udział w licytacji co roku.

W roku 2002, po raz dziesiąty i ostatni Mennica Państwowa wykonała dla Fundacji 500 sztuk złotych serduszek, z których 499 było licytowanych w styczniu 2003 roku podczas XI Finału WOŚP. Tradycyjnie – 100 serduszek licytowano w sztabach, pozostałe – proponowano na aukcji telefonicznej podczas Finału w Telewizji Polskiej. Każde z ostatniej serii tych serduszek ozdobiono cyrkonią, która została umieszczona w baretce. Serduszka zapakowane zostały w gustowne drewniane etui z logo Orkiestry. Każde serduszko z puli było oczywiście numerowane. Do każdego serduszka dołączono także certyfikat oraz zaświadczenie. Najwyższa cena wpłacona za złote serduszko to 87.000,00 zł wpłacone przez firmę KAM SOFT. W dalszej kolejności – 86.000,00 zł wpłacone zostało przez prywatną osobę, która od samego początku licytuje złote serduszka. Na trzecim miejscu znalazło się serduszko licytowane w Programie Pierwszym Polskiego Radia, za które zapłacono 70.000,00 zł. Najniższa cena uzyskana za złote serduszko, to 3 tysiące zł. W wyniku tej licytacji na konto Fundacji wpłynęło 2.401.949,00 zł. Zawsze nr 13 każdego serduszka z corocznej licytacji, pozostawał w Fundacji. Jurek Owsiak wielokrotnie podkreślał, że X edycja złotych serduszek będzie edycją ostatnią, a od XII Finału na licytacji pojawi się coś zupełnie nowego. W ten sposób – trwający 10 lat – ten jakże emocjonujący rozdział w historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został ostatecznie zamknięty.

Sztab WOŚP przy Kole PTTK nr 24 „MSW” nie po raz pierwszy postanowił włączyć się w licytację, dając dowód jak bliskie są nam idee Orkiestry. Prób takich dokonywaliśmy również wcześniej i później. Niestety zbierane dotychczas kwoty nie były wystarczające na wylicytowanie jakiegokolwiek serduszka. Udało się to dopiero podczas XI Finału WOŚP. A było tak... Wśród uczniów i ich rodziców, nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej nr 82 im. Franka Zubrzyckiego w Warszawie oraz członków naszego Sztabu i ich przyjaciół rozprowadzane były „Cegiełki” o nominałach 1,00 zł, 2,00 zł, 5,00 zł oraz 10,00 zł z przeznaczeniem na zakup „Złotego Serduszka”. Zarówno dzieci jak i dorośli bardzo chętnie dokonywali wpłat, podkreślając, że na tak szlachetny cel nigdy nie żałują pieniędzy. Efektem zbiórki była kwota 3.152,00 zł, dzięki której udało się nam (po raz pierwszy) wylicytować złote serduszko o numerze 296. Dokonaliśmy tego za pośrednictwem Internetu, kończąc licytację tuż przed północą w... gabinecie dyrektora szkoły.

Z wielką satysfakcją i dumą wyeksponowaliśmy w naszej siedzibie wylicytowane podczas XI Finału WOŚP złote serduszko oraz certyfikat i zaświadczenie, które możecie zobaczyć poniżej. I na tym nie koniec... Przed XII Finałem WOŚP zakupiliśmy kolejne złote serduszko, będziemy licytować także złoto-srebrne medale. Przecież gramy... do końca świata i o jeden dzień dłużej!

Certyfikat

Zaświadczenie